نکات لازم برای شروع یک همکاری

ابتدای کارمان را هیچوقت فراموش نمی‌کنم. زمانی که مجبور بودیم برای بیشتر شناخته شدن سراغ خیلی از افراد برویم و به نوعی از آنها کمک بخواهیم یا پیشنهاد همکاری بدهیم. در اکثر این موارد، مسیری که باید طی می‌شد این بود که ما از ابتدای کارمان را برای آن فرد یا مجموعه شرح می‌دادیم و و بعد از فواید همکاری‌مان می‌گفتیم و درنهایت درخواستمان را مطرح می‌کردیم. و مشکل اصلی این بود که ما باید زمان و انرژی زیادی را برای متقاعد کردن افراد می‌گذاشتیم و در نهایت هم فقط درصد خیلی کمی بودند که تا حدودی با ما همکاری می‌کردند.

اما زمانی که قدری کسب و کارتان پا می‌گیرد قضیه کمی متفاوت می‌شود. از این به بعد علاوه بر اینکه شما به دنبال فرصت های خوب همکاری می‌گردید، دیگرانی هم وجود دارند که به دنبال همکاری با شما هستند. برخی از ما شاید آن‌طور که باید از این فرصت‌ها استفاده لازم را نمی‌بریم. یادمان باشد افرادی که خودشان به سراغ ما می‌آیند نیمی از راه را پیموده‌اند و خودشان به این نتیجه رسیده‌اند که به همکاری با ما احتیاج دارند. به بهانه‌ی پیشنهادهای متفاوت این روزها بهتر دیدم مواردی که به‌نظرم در این موارد بهتر است به آنها توجه شود را یادآور شوم.

– از پیشنهادات مختلف استقبال کنید. هر پیشنهاد می‌تواند یک فرصت خوب پیشرفت برای شما باشد.

– مهم نیست که پیشنهادکننده چقدر با شما تفاوت دارد، مهم اینست که یاد بگیریم با هرکس چگونه باید رفتار کنیم.

– سریعا جواب منفی ندهید. گاهی ممکن است در نگاه اول کار کردن با شرایط طرف مقابل غیرممکن بنظر بیاید؛ اما در این مواقع بهتر است خلاق باشید و ایده بدهید. شاید هنوز راهی برای رضایت طرفین در این همکاری باقی مانده باشد. پس با یک پاسخ منفی سریع، صورت مساله را پاک نکنید.

– دست خالی پای هیچ میز مذاکره ای نروید. تا می توانید اطلاعات بدست آورید و راه‌های ممکن برای همکاری را در ذهنتان غربال کنید. درست است که ممکن است باهم به توافق نرسید اما این باعث نمی‌شود که با ذهن خالی به سراغشان بروید.

– زیادی ذوق زده نشوید. اگر پیشنهادکننده شرکت یا فرد خاصی هست که شما را غافلگیر کرده است، بیشتر از همیشه بررسی کنید. در این موارد پیشنهادکننده نیت اصلی خودش از این پیشنهاد را معمولا پنهان می‌کند. پس مواظب باشید.

– مشورت در این مواقع از همه چیز مهم‌تر است. افراد صاحب‌نظر را پیدا کنید و حتما برای مشاوره از آنها وقت بگیرید.

قطعا برخی از پیشنهادهای همکاری می توانند نقطه عطف مهمی برای پیشرفت کارمان باشند. پس با دید بازتر به استقبال آن‌ها برویم و مناسب‌ترینشان را انتخاب کنیم.

5 دیدگاه در “نکات لازم برای شروع یک همکاری

  1. بازپینگ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱۰6)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *